Dihalne vaje za širok nasmeh telesa in duha
V času izvajanja ukrepov za zajezitev širitve novega virusa covid-19 smo vklopili našo ustvarjalno žilico in štartali svoj YouTube kanal, kjer za vas skrbimo z objavami informativnih in izobraževalnih vsebin s področja celostnega zdravja.
Med prvimi objavami smo seveda poskrbeli prav za naše dihalne vaje! Sedaj se lahko vseh dihalnih vaj naučite doma ob gledanju posnetkov, ki jih je zelo skrbno pripravila Eva.
Vabimo vas tudi k sledenju našega YouTube kanala, naš uvodni video v svet dihalnih tehnik pa vam objavljamo kar tukaj, hkrati z osnovnimi dihalnimi tehnikami, ki jih lahko uporabljate prav vsak dan!
Uvod v pranayame - video
Dihalne vaje - pranayama
Pranayame ali jogijsko dihanje so različne oblike dihalnih vaj, preko katerih iz svojega telesa odstranjujemo fizične, psihične in čustvene ovire, s čimer ojajšamo in spodbudimo pretok zraka in življenjske energije, prane, skozi telo. Prana je energija, ki hrani um in ohranja naše telo pri življenju. Beseda pranayama izvira iz sanskrta in je sestavljena iz besed "prana," ki pomeni dih, in "ayama," ki pomeni nadzirati, omejevati ali podaljšati. Pranayama torej pomeni delovati v dimenziji prane.
Prana okrog našega telesa ustvarja avro in se v telesu pretaka skozi množico energetskih kanalov (nadi) in energetskih centrov (čakra). Koliko prane in na kakšen način teče skozi kanale in centre v telesu, ter kakšna je njena kvaliteta, pomembno vpliva na naše stanje uma in duha. Če je pretok prane neprekinjen in miren, potem je tudi naš um miren, pozitivno naravnan in poln navdušenja. Če svojemu dihu ne namenjamo dovolj pozornosti in nimamo ustreznega znanja, kako nadzirati tok življenjske energije, se pogosto zgodi, da so energetski centri in kanali v našem telesu delno ali povsem zaprti, zaradi česar tudi prana skozi naše telo ne teče v lepem toku. Tok prane je v tem primeru prekinjen in neenakomeren, kar se na našem psihičnem in čustvenem nivoju odraža v prekomernih skrbeh, strahu, negotovosti, napetosti in konfliktih. Znaki bolezni se na našem praničnem telesu pokažejo preden zboli naše fizično telo.
Redno izvajanje dihalnih vaj, pranayam, ima zato kar nekaj koristi:
- poveča in izboljša količino in kvaliteto pranayame, življenjske energije, ki se pretaka skozi naše telo;
- čisti zaprte energetske kanale in centre v telesu;
- celostno očisti energijo, ki nas obdaja, razširi našo avro in poživi duha;
- nas naredi bolj energetične, navdušene n pozitivne;
- ustvari harmonijo med telesom, umom in duhom, kar nas naredi fizično, umsko in duševno močnejše;
- poskrbi za jasen um in zdravo telo.
Dihalne vaje so pred mnogimi stoletji razvili indijski modreci. Spoznali so, da te preproste vaje prinesejo veliko dobrobit, sprostitev telesa in uma. Vaje lahko izvajamo samostojno, kadarkoli v dnevu, priporočljivo pa je, da vaj ne izvajamo takoj po jedi, ko imamo poln želodec.
Bhastrika pranayama
Bhastrika pranayama posnema delovanje meha in je močna in energetična dihalna vaja, ki nas poživi in dvigne nivo adrenalina kadar se počutimo utrujeni, počasni, letargični. Bistvo Bhastrika pranayame je da delamo popolne vdihe in popolne izdihe ter tako zagotovimo maksimalen dotok zraka v naše telo.
Izmenična nosna pranayama
Izmenična nosna pranayama (Nadi shodan) izboljša našo koncentracijo. Kadar nam um bega in se težko osredotočimo na svoje delo, je najbolje, da naredimo devet krogov izmenične pranayame in si nato privoščimo še kratko (10-15 minutno) meditacijo. Izmenična nosna pranayama pomiri in fokusira um ter harmonizira delovanje leve in desne možganske polovice, torej vzpostavi ravnovesje med našo racionalno, logično zavestjo in čustvenim delom naše osebnosti.
Bhramari pranayama
Bhramari pranayama (čmrlj) nam prinese olajšanje kadar je naš um prezaseden z aktivnostmi in prepoln misli o tem in onem, kar nas je zmotilo preko dneva. Najbolje je poiskati miren kotiček in z nekaj ponovitvami Bhramari pranayame bomo uspeli hitro pomiriti "brenčanje" svojih misli. Bhramari pranayama ima tudi zelo blagodejen učinek na ljudi s povišanim krvnim tlakom.
Kapalbhati pranayama
Sheetali pranayama
Vtisi udeleženk spletne delavnice dihalnih vaj
Lepo pozdravljeni Eva in Manja,
še enkrat hvala lepa za zelo lepo vodeno in organizirano delavnico pranajama dihanja. Eva je razumljivo s pravšnjim tempom usmerjala in vodila celoten potek vaj, Manja pa zaključila s prav tako lepo vodeno meditacijo. Rezultat te delavnice se pri meni izraža z prenovljeno energijo in prijetnim umirjenim počutjem. - Nevenka
Hvala vama, bilo je enkratno, z vajinim vodenjem je bilo veliko lažje pravilno izvajati vse vaje, predvsem s pravilnim zaporedjem vdihov in izdihov. Še posebej z zelo dobrimi poudarki, da vnašamo dobro svežo energijo in pri izdihu puščamo za seboj slabo. Se priporočam tudi vnaprej. - Janja
Lepo vaju je bilo videti včeraj. Izvedli sta pefektno delo in ideja, da organizirata delavice na spletu, je čudovita. Zelo pomaga, še posebej v tem zapletenem času. Upam, da bomo lahko nadajevali, ker je zelo uporabno. Počutila sem se bolj sproščena. - Anna