Kaj je Ayurveda :: Swasthya
0 Prijava

Ayurveda - starodavno znanje za zdravje in dobro počutje

Ajurveda

Ajurveda je celovit sistem navodil in zakonitosti o zdravem, polnem in zadovoljnem življenju.

Začetke ajurvede lahko najdemo v starodavnih indskih civilizacijah, prvi zapisi o ajurvedi pa se pojavijo v drugem tisočletju pred našim štetjem. Zlata doba ajurvede - čas, ko so nastali vsi pomembni traktati, ki še danes tvorijo osnovo študija ajurvede na priznanih univerzah v Indiji, pa je bila v 6. - 7. stoletju pred našim štetjem.

Beseda ajurveda je sestavljenka iz dveh besed v sanskrtu. Prva je beseda ‘ayur’, ki pomeni ‘življenje’ in se nanaša na naravno in uravnoteženo delovanje človeškega organizma. Besedo ‘veda’ pa najdemo tudi v slovarju slovenskega knjižnega jezika kot podpomenko znanosti in sopomenko znanja, veščine ali spretnosti.

Ajurvedska znanost o celotnem življenjskem slogu vsebuje tudi tradicionalno medicino, ki velja za prvi znanstveni medicinski sistem, ki ga je razvilo človeštvo. Na zahodu morda ajurvedo pogosto enačimo z medicino ali zdravilstvom, v resnici pa je ajurveda veliko več kot to.

Besedo ajurveda lahko prevedemo kot

"veda o življenju" ali kot

"znanost o zdravem načinu življenja."

Znanje bogov za zdravje ljudi

Ajurveda se je razvijala v času, ko je bil človek veliko bolj povezan z naravnim svetom. Ljudje so bili življenjsko povsem odvisni od naravnih dobrin in vska naravni pojav, ki presega moč človeškega nadzora, je lahko pomenil pogubo.

Naši starodavni predniki so bili izurjeni in vešči opazovalci naravnega sveta. Njihovo botanično in mineraloško znanje je bilo vrhunsko, izdelane so bile klasifikacije rastlinskih, živalskih in mineralnih vrst. Podobno podrobne klasifikacije naravnega sveta danes antropologi beležijo pri študiju današnjih skupnosti, ki živijo na civilizacijski stopnji lovcev in nabiralcev.

Kot vsaka prava starodavna zapuščina pa ima seveda tudi ajurveda svoje mitološko izročilo. To pravi, da se je ajurveda pojavila kot žarek razsvetljenja in znanja v kozmični zavesti Stvarnika, Brahme. Brahma je celotno znanje ajurvede uredil v osem vej (strok) ajurvede in vse znanje predal bogovom v nebesih. Prva prejemnika ajurvede sta bila bogova dvojčka, Ašvina, ki pa sta znanje predala bogu Indri.

Na Zemlji so v tem času ljudje še vedno trpeli zaradi bolezni in bolečine. Modreci pa so v meditacijah poskušali poseči po znanju o zdravilnih tehnikah, ki bi ljudem olajšale življenje. Sčasoma so se k bogu Indri napotili trije izjemni modreci, da bi od njega prejeli božansko znanje o zdravilstvu. Na ta način je ajurveda iz božanskih sfer vstopila v tostransko, zemeljsko življenje.

ajurvedski kuharji

In čeprav se je ajurveda pojavila in razvila v Indiji, vam bodo avtentični ajurvedski zdravilci z veseljem povedali, da je bilo to znanje dano celotnemu človeštvu. V vsaki kulturi, v vsakem času obstaja znanje o naravni farmakopeji, ki izvira iz neposrednega naravnega okolja, kjer se je ta kultura razvila.

Filozofska osnova ajurvede

Ajurveda temelji na dveh glavnih filozofskih in teoloških temeljih, ki sta pomembna za razumevanje njenega koncepta in pristopa k zdravju in življenju.

Vedanta je ena od šol filozofije v hinduizmu, ki jo najdemo v svetih spisih Upanišad. Ajurveda je tesno povezana z vedantsko filozofijo, ki poudarja enotnost in povezanost vseh stvari v vesolju. Ta filozofija uči, da je resnična narava vsakega posameznika božanska in neskončna ter da obstaja globoka povezanost med človekom, naravo in univerzalno zavestjo.

Samkhya je ena od šestih glavnih šol hinduistične filozofije in je osnova za razumevanje ajurvede. Samkhya filozofija razlaga, da je vesolje sestavljeno iz dveh osnovnih elementov - purusha (zavest) in prakriti (materija).

Prakriti je razdeljena na tri kvalitete ali gune - Sattva (jasnost in ravnovesje), Rajas (aktivnost in dinamika) ter Tamas (inertnost in stabilnost). Ajurveda temelji na teh treh kvalitetah in jih uporablja za razumevanje fizičnih, mentalnih in duhovnih vidikov zdravja.

Te filozofske in teološke temelje ajurvede je mogoče najti tudi v drugih starodavnih indijskih spisih, ki kodificirajo ajurvedswko znanje:Charaka Samhita, Sushruta Samhita in Ashtanga Hridaya. Ti spisi podrobno opisujejo načela ajurvede, vključno z razumevanjem doš, podrobnostmi o zeliščnih zdravilih, diagnostičnimi metodami, prehrano, terapevtskimi tehnikami in življenjskim slogom.

Ajurveda je praktičen sistem zdravljenja in ohranjanja zdravja, ki združuje znanje o anatomiji, fiziologiji, zeliščarstvu, prehrani, masaži ter drugih terapevtskih metodah. Njeni temelji, ki izvirajo iz globokega filozofskega in teološkega razumevanja stvarstva pa so tisto, ker ajurvedo oblikuje v zares celosten sistem za ohranjanje zdravja in zagotavljanje najvišje kvalitete človeškega življenja.

Pomen in vloga ajurvedske medicine v moderni dobi

Kljub napredkom in vse boljšim kliničnim potem moderne medicine slednja le s težavo dohaja vse bolezni in obolenja, ki nastajajo kot posledica čedalje bolj kaotičnega in hitrega načina življenja, ki ga narekuje naša storilno naravnana družba. Prav zato postaja ajurveda - s svojim praktičnim in zdravorazumskim pristopom - vedno bolj priljubljena in iskana alternativa.

Kritiki ajurvede pogosto zagovarjajo, da je to tradicionalno znanje v moderni dobi zastarelo in brezpomensko, saj temelji na preživetih načelih in nima prave podlage v moderni znanstveni metodi. V zagovor ajurvede je pravilno povedati sledeče: ajurveda ni le veda o življenju, temveč je kljub svoji starosti še vedno "živa veda."

Današnji ajurvedski zdravniki še vedno širijo in poglabljajo svoje znanje ter raziskujejo učinke različnih zelišč in drugih naravnih mineralov. Ajurveda se še vedno razvija in dopolnjuje svoje znanje - tudi z vključevanjem modernih znanstvenih in medicinskih pristopov. Ajurveda, veda o življenu, se zanima za vse aspekte življenja in v svoj nabor znanja vključuje vse, kar podpira človeško zdravje in življenje. Prav to pa ji daje veliko prednost v skrbi za naše celostno zdravje in dobro počutje.

Unija telesa, uma in duha

Ajurvedo vedno opisujemo kot celostno oziroma holistično znanost. Vendar kaj to pomeni in zakaj je to pomembno?

Ko govorimo o celostnem razumevanju in o celostnem pristopu k zdravljenu, v ajurvedi govorimo o uniji telesa, uma in duha. Ajurveda ni le celostna, temveč je individualna. Vsakega posameznika namreč dojema kot unikatno in zaključeno celoto, neponovljiv unikat, sestavljen iz telesa, uma in duha. 

Pojav bolezni se pri človeku manifestira na vseh treh nivojih, zato je treba bolezen tudi hkrati zdraviti na vseh treh nivojih. 

Definicijo zdravja v ajurvedi je v 1. tisočletju pred našim štetjem zapisal eden od očetov ajurvede, modrec in kirurg Sušruta. Glasi se takole: 

“Samadosha, samagnischa samadhatumala kriyaha prasanna

atmenindriya manaha swasthya ityabhidheeyate”

In pomeni: telesne doše (samadosha) in pravtako prebavni ogenj (samagnischa) morajo biti v ravnovesju, tkiva in odpadne snovi (samadhatumala) morajo delovati v normalnem stanju; zaznavni in motorični organi, um in duša morajo biti v stanju zadovoljstva; človek, ki je v takšnem stanju, je zdrav (swastha).

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je v deklaraciji iz leta 1948 zdravje opredelila takole: "Zdravje ni le odsotnost bolezni, ampak tudi duševno, telesno, čustveno in socialno ugodje oziroma blagostanje." To, da zdravje ni zgolj telesna lastnost, je ajurveda vedela že vsaj 2500 let preden so o tem soglasno odločili tudi v Svetovni zdravstveni organizaciji.

 

© 2015, Swasthya d.o.o., vse pravice pridržane. Powered by Shopamine.

Nastavitve piškotkov Moji podatki

Ta spletna stran za svoje pravilno delovanje uporablja piškotke. Ti piškotki ne shranjujejo osebnih podatkov.Z nadaljnjo uporabo te spletne strani se strinjate z našo politiko piškotkov.

Več informacij
Politika piškotkov za spletno mesto Swasthya

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, ki jih strežnik pošlje uporabnikovemu brskalniku med pregledovanjem spletne strani. Prejeti piškotek se nato namesti na napravo (računalnik, tablica, pametni telefon), s katero brskamo po spletni strani.

Spletne strani uporabljajo različne tipe piškotkov.

  1. Spletna stran uporablja piškotke, ki so nujni za osnovno delovanje strani in med drugim omogoča uporabniku dodajanje izdelka v košarico, prehod na zaključek nakupa itd.
  2. Spletna stran uporablja piškotke za zbiranje informacij o uporabi strani. Ti piškotki za sledenje omogočajo analizo obiskov in pregledane vsebine. Ti piškotki so anonimni in ne omogočajo sledenja specifično identificiranih uporabnikov.
  3. Spletna stran uporablja piškotke, ki omogočajo anaonimno sledenje informacij. Ti piškotki za oglaševanje so v uporabi za prilagoditev našega oglaševanja vašim potrebam.

Z nadaljnjo uporabo te spletne strani se strinjate z našo politiko piškotkov. Nastavitve piškotkov lahko kadarkoli spremenite s klikom na povezavo v nogi te strani.

Vaše nastavitve

Ti piškotki so vedna omogočeni in so nujni za osnovno delovanje spletne strani. Torej piškotki, ki si vas zapominjo, da boste lahko nemoteno brskali po spletnih straneh. V to skupino sodijo piškotki, ki so uporabljeni za to, da si spletno mesto zapomni vaš vnos v spletne obrazce, nakupovalno košarico ipd. Obvezni so, saj, med drugim, zagotavljajo varnost in tako preprečujejo zlorabe sistemov.

Ti analitični piškotki nam omogočajo, da z uporabo anonimnega sledenja izboljšamo funkcionalnost strani. Prav tako nam omogočajo, da lažje identificiramo produkte, ki bi bili za vas zanimivi. V nekaterih primerih je prednost teh piškotkov izboljšanje hitrosti za obdelovanje vaših zahtev, zaznavanje in shranjevanje vaših nastavitev ter pomoč pri povezavi s socialnimi omrežji.Če teh piškotkov ne izberete, so rezultat lahko slabša priporočila in počasnejše delovanje spletnega mesta. Prav tako bo otežena povezava s socialnimi omrežji, kot so Facebook, Twitter, Google+ ipd.

Ti piškotki zbirajo informacije, s katerimi prilagodimo oglaševanje vašemu okusu, preferencam in željam. Te podatke uporablja tako naša spletna stran kot tudi partnerske in druge spletne strani. Zbrani podatki so anonimni in ne vsebujejo nobenih osebnih podatkov, ki ste jih morda delili z nami. Če teh piškotkov ne boste izbrali, bodo morda oglasi, ki jim boste izpostavljeni, manj primerni za vas.