Z modrostjo ajurvede nad prehlad! 1. del
Za marsikoga zima pomeni čas ledenih nog, smrkavih nosov in neizprosnega kašlja. Vendar pa ajurveda opisuje zimo kot letni čas, v katerem si lahko s pravilnim obnašanjem zagotovimo več kot dovolj moči in zgledno imunost. Dobra novica je, da pozimi naša presnova deluje na zelo visoki ravni. Zaradi manjših izgub v okolico se namreč dodobra razplameni naš notranji ogenj, kar ključno pripomore k dobri prebavi. Kljub temu moramo biti pri vnosu hrane pozorni, saj če zanemarimo določene osnovne prehranjevalne smernice, lahko naš prebavni ogenj hitro uplahne. Slednje pa nato hitro odrazi na padcu splošne odpornosti telesa.
Ayurveda nas uči, da je pravilna skrb za kakovost naše hrane poglavitnega pomena v vseh letnih časih. Če pri prehranski skrbi za naše celice nismo dovolj pazljivi, se lahko to prav nič blagodejno pozna na naši prebavi. Kakšne so torej osnovne smernice za zimski vnos hranilnih snovi?
Ajurvedsko izročilo pravi, da moramo v hladnejših mesecih zaužiti več sladke, grenke in slane hrane kot sicer, obenem pa se moramo izogibati pretirano pikantni hrani. Pikantna hrana namreč viša Vata dosho v telesu, zaradi česar je telo hladnejše kot bi smelo biti. Ob tem je dobro vedeti, da moramo v hladnih mesecih glede apetita še posebej prisluhniti lastnemu telesu in pojesti natanko toliko hrane kot nam ustreza, ne preveč in ne premalo. Osnovnih principov ajurvedske prehrane se moramo še posebej strogo držati ob oblačnih in meglenih dneh, medtem ko se ob jasnih in sončnih lahko malce sprostimo in si dovolimo kak odklon ali dva.
Vas zanima še več o ajurvedski dieti v zimskem času? Članek najdete na tej povezavi.
|