
Z ajurvedo v pomlad in poletje
Kljub muhastemu vremenu smo zakorakali že globoko v pomlad - prišel je čas toplejših dni, nove rasti in spremembe se dogajajo ne le okrog nas, temveč tudi v naših telesih. Prehod med letnimi časi je za bolj občutljive med nami lahko naporen - tu pa nam na pomoč zopet priskoči ajurvedsko znanje. V tokratnem prispevku pišemo o tem, kako se z ajurvedo pripravimo na pomlad in zgodnje poletje.
Pomladanske in poletne spremembe v okolju in v naših telesih
Pomlad je čas, ko v naravi opazujemo prebujanje novega življenja: rastline brstijo in cvetijo, poganjajo nove liste, v zraku je polno dišav, sonce pa še ni doseglo svoje največje moči. V naših telesih se spomladi zaradi toplote v okolju začne topiti sluz, ki se je preko zime nabirala zaradi okrepljene in razdražene kapha doše. Zasluzenost se razširi po vsem telesu in povzroči oslabljenje našega prebavnega ognja. Posledica tega pa je, da je telo bolj odprto in dovzetno za razvoj različnih bolezni in okužb. S pravilno prehrano in preudarno dnevno rutino se v tem času zaščitimo pred boleznimi in ohranimo dobro počutje ter visok nivo energije.
Z nastopom poletja, ko sonce poskrbi za žgoče temperature in je vpad sončnih žarkov najmočnejši, ko je nebo brez oblačka in je naša okolica vroča, se tudi temperatura našega telesa poviša, posledica tega pa je razdražena pitta doša.
Primerna dieta
Spomladi nam upade fizična moč in zmanjša se nam želja po hrani. Težka, vroča prehrana, ki nam je ustrezala v zimskem času, sedaj ni več primerna in jo moramo nadomestiti z dieto, ki bolj odgovarja toplejšim dnem.
Ajurveda definira šest različnih okusov hrane: sladko, kislo, slano, ostro, grenko in trpko. Pomladi in poleti moramo jesti več hrane ostrega, grenkega in trpkega okusa, izogibati pa se moramo mastnim hladnim jedem ter težkim jedem, ki obremenijo naš organizem. Izbiramo raje lažje jedi z več tekočine.
V tem času se moramo izogibati tudi alkoholnim pijačam, saj alkohol dodatno izsušuje naše telo in ga tako oslabi. Piti moramo zadostne količine mlačne vode in naravne sadne sokove (zelo priporočljiv je brusnični sok), ki pomagajo proti dehidraciji in v telesu nadomeščajo tekočino, ki jo izgubimo s potenjem.
Predvsem v pomladanskem času je zelo priporočljivo tudi uživanje medu, ki nas okrepi v boju proti boleznim in okužbam zaradi nabrane sluzi kapha doše. Za večjo odpornost telesa je dobro, če v pomladanskem času poskrbimo tudi za razstrupljanje svojih jeter.
Naš jedilnik spomladi in zgodaj poleti mora vsebovati sezonsko sadje (jagodičje, češnje, avokado, breskve, melone, slive, fige, citrusi) in zelenjavo (bučke, paradižnik, stročji fižol, grah, brokoli, jajčevci, kumare, koruza, pesa, mlad krompir, kreša, solata, zelje).
Življenjski slog
Pravilna prehrana je seveda pomemben dejavnik, vendar samo zdravo prehranjevanje še ni dovolj - za resnično dobro počutje in ohranjanje energije na visokem nivoju, moramo letnemu času primerno prilagoditi tudi svoj življenjski slog, torej svojo dnevno rutino.
Zelo pomembno je, da svojemu telesu privoščimo redno fizično aktivnost, vendar pri tem ne smemo pretiravati, da ne pride do izčrpanosti. Zjutraj si privoščimo jutranji sprehod - namesto z avtom ali z avtobusom se lahko tudi v službo odpravimo kar peš ali s kolesom. Podnevi si ne smemo privoščiti spanca - to je malodane prepovedano!
Predvsem spomladi je primerno in priporočljivo, da si privoščimo kakšno terapijo za razstrupljanje telesa (masaže, panchakarma terapija). Telo se bo hvaležno odzvalo tudi na kopeli, razveselimo in poživimo pa se lahko še z nanašanjem naravnih dišav, kot sta sandalovina in rožna voda. Soncu se prekomerno ne izpostavljamo, kadar pa si privoščimo nekaj sončnoh žarkov, kožo pred opeklinami zaščitimo z nežno masažo s kokosovim oljem.