
Trpek okus
Trpek okus hrani dajejo čreslovine (tanini), ki se nahajajo v lubju in listih rastlin ter v lupinah sadežev in imajo adstringentno delovanje. Okus je po ajurvedskem pojmovanju sestavljen iz zraka in zemlje in je suh. Zaradi adstringentnega delovanja se sluznice v ustih skrčijo, kar ustvari občutek suhosti in včasih daje celo dušeč občutek in nas sili h kašlju.
Hrana trpkega okusa uravnava kapha in pitta došo, ker odpravlja vnetja iz telesa. V prevelikih količinah trpka hrana poruši ravnovesje vata doše. Hrana, ki je trpka, absorbira odvečno vlago in zmanjša izgubljanje vode - ker krči tkiva, ustavlja krvavljenje. Takšna hrana tudi čisti sluznice in odstranjuje maščobo iz telesa, spodbuja absorpcijo hranil v telo in podpira vezna tkiva v telesu. Trpek okus hladi, vendar je to delovanje zelo blago.
Prekomerno uživanje trpkih okusov povzroča napenjanje, zaprtje in izsušenost telesa. V telesu tudi ugasne prebavni ogenj, pojavi se lahko otopelost in strjevanje krvi in s tem tudi upočasnjena cirkulacija.
Med trpko hrano sodijo: špraglji, leča, cvetača, granatna jabolka, zelena jabolka, hruške, zelje, brokoli, cvetača, fižol, stročnice. Izjema pri trpkih okusih je rastlina haritaki, ki je sicer močan adstringent, vendar v telesu v presnovi deluje sladko, zaradi česar je pomemben tonik za vata došo in podpira zdravo delovanje prebavnega trakta.