
Slan okus
Hrana slanega okusa uravnava (znižuje) vata došo, ker spodbuja apetit in okrepi ostale okuse oz. okus hrane na splošno. Prekomerno uživanje slane hrane poruši ravnovesje kapha in pitta doše. Slan okus izhaja izključno iz soli in je v prehrani zlahka prepoznaven.
Naša dieta mora nujno vsebovati nekaj soli, saj je to bistvenega pomena za delovanje telesa: sol pomaga pri presnovi. Če naša prehrana ne vsebuje vsaj malo soli, lahko pride do različnih obolenj, težav s ščitnico in krčev v nogah. V prekomernih količinah pa slana hrana povzroča napihnjenost in zadrževanje vode v tkivih in ustvarja okolje za različna vnetja.
Slana hrana pospešuje izločanje sline in podpira prebavo in absorpcijo hranil ter izločanje. V zmernih količinah pomiri živčni sistem in sluznice, vlaži telo in pomaga vzdrževati ravnovesje vodnih elektrolitov. Slan okus daje energijo, hrani mišice in prizemljuje ter v telesu dviga temperaturo, čeprav je izmed okusov, ki grejejo, najbolj blag. Poleg grelne funkcije v telesu nam slan okus poživi tudi duha in pomaga proti lenobi in zaspanosti ter pomanjkanju kreativnosti.
Sol daje zelo intenziven okus in podobno kot sladkor ustvarja odvisnost. V zmernih količinah poudari ostale okuse v hrani, v preveliki količini pa povsem prevlada nad drugimi okusi. Prekomerno uživanje slanega draži vse tri doše in vodi k zadrževanju natrija in vode v telesu, to pa gosti kri, povečuje žejo in povzroča zatekanje tkiv.
Slani hrani se moramo izogibati če imamo težave s hipertenzijo, saj povišuje krvni pritisk. Izjema med slanimi okusi je samo naravna mineralna (kamena) sol, ki hladi in bolje uravnava pitta došo kot ostale soli.
Med hrano slanega okusa sodijo: sojina omaka, morske ribe, ribja omaka, jušna osnova, sol.