
Sladek okus
Mmmmm...sladko! Okus sladkorjev kot so glukoza, sukroza, fruktoza, maltoza in laktoza - sladki okusi izhajajo iz ogljikovih hidratov, maščob in proteinov, zato med sladke okuse v ajurvedi štejemo tudi okuse, ki imajo zelo blag sladek okus, npr. riž in mleko.
Hrana sladkega okusa uravnava vata in pitta došo, ker deluje pomirjevalno in zadosti telo in duha, vendar moramo biti pri uživanju te vrste živil izredno previdni. Prekomerno poseganje po sladki hrani vodi k povečanju telesne teže in razdraži kapha došo. Ko si zaželimo česa sladkega, je zato najbolje poseči po sladkem sadju.
Hrana sladkega okusa je težka in zato prizemljuje. Koristi sluznicam v telesu (v ustih, pljučih, prebavnem traktu, sečilih in reproduktivnem sistemu). Sladka hrana daje moč in energijo, deluje kot tonik in pomirja. Sladko tudi odžeja in hladi telo ter blaži občutke pekočine - če ste pojedli hrano (preveč) ostrega okusa (npr. čili) lahko posežete po nečem sladkem, da pomirite pekoč jezik in grlo. Ob zmernem uživanju nam sladka hrana da več vitalnosti, koristi koži in lasem.
Prekomerno uživanje sladke hrane ustvarja odvisnost od sladkorja in ugaša prebavni ogenj. S tem se zmanjša apetit in tudi upočasni prebava. Ker preveč sladkega razdraži kapha došo, se v telesu izloča prekomerna sluz, to pa lahko povzroči različna vnetja in kongestije.
Med sladko hrano sodijo riž, kruh, žita in testenine, med, meso, mleko in nekateri mlečni izdelki (jogurt je hkrati sladek in kisel), ghee, olja, sladkor in melasa ter večina sladil. Med sladka živila sodi tudi škrobnata zelenjava, ki pravtako krepi kapha došo in zmanjšuje vata in pitta došo.