
Šest okusov ajurvede - 2. del
O šestih okusih ajurvede ste lahko brali že v našem predhodnem prispevku. Ta teden pa vam ponujamo še nekoliko bolj poglobljeno razlago okusa, kot ga pojmuje ajurveda.
Okus je v ajurvedi osnova za razumevanje kako hrana vpliva na razmerje in urvanovešenost doš v telesu. Rasa je sanskrtska beseda, ki pomeni okus, vendar ima beseda globok in večplasten pomen:
RA- pomeni čutiti, občutiti, okusiti, ljubiti in želeti;
-SA pomeni obsegati, vključevati; pomeni tudi »najboljši del nečesa.«
Beseda RASA torej pomeni tisto, kar naenkrat občutimo v telesu, v svoji naravi, v srcu in mislih: pomeni izkušnjo, navdušenje, zadovoljstvo, srečo in esenco. Zaznavanje okusa ni omejeno samo na receptorje okusa na jeziku - okus občutimo in použijemo s celim telesom in prav zato so okusi pomemben terapevtski del ajurvedske medicine. Vsak od okusov ima svojevrsten vpliv na fiziologijo, zdravje in počutje.
Okus je izkušnja - da okus presega zgolj fizično oskrbo telesa s hranili nam kaže tudi moč vonja, za katerega vemo, da je močan budilec spomina in emocij.
Ko hrano okušamo, dobimo z okusom več kot samo informacijo o njeni slastnosti - okus nosi tudi informacijo o fizikalnih in energetskih vrednostih hrane, ki jo zaužijemo (te pa so odvisne od načina pridelave in predelave hrane, njene svežine ipd.). Prav zaradi teh informacij, ki so del okusa, nas ajurveda uči, da moramo jesti z zavestjo in biti pozorni na okus, ga ceniti in v njem moramo uživati. Šele ko se popolnoma zavedamo okusa hrane in smo pri jedi prisotni tudi z mislimi, izkoristimo celoten potencial vpliva različnih okusov na naše telo, um in duha - šele takrat ima hrana zares pozitiven učinek na naše telo.
Okus, kot ga pojmuje ajurveda je sestavljen iz treh delov:
RASA je prvi okus, ki ga zaznamo, ko jemo hrano; ta okus vpliva na naše mentalno in čustveno stanje.
VIRYA je vpliv, ki ga ima hrana na našo prebavo, pomeni dviganje ali zniževanje temperature v telesu.
VIPAKA je dolgoročni vpliv, ki ga ima hrana na naše telo, pomeni učinek po presnovi in vpliva na hranjenje celic in izločanje.
Nekatera hrana telo razbremeni in nam da občutek lahkotnosti, druge vrste hrane pa nas prizemljijo.
Težja hrana zahteva za presnovo več energije, torej močnejši prebavni ogenj. Lahka hrana se hitreje presnovi in vsrka v telo. Okusi, ki telo vlažijo se razlikujejo od okusov, ki v telesu delujejo suho in odstranjujejo odvečno vlago ter s tem krčijo tkiva.
Čeprav je vsaka snov, ki jo zaužijemo, unikatna, lahko za vsak okus predvidevamo, kako bo v telesu učinkoval na nivo energije, kakšni bodo čustveni in mentalni odzivi, kakšne so koristi in kakšne so nevarnosti ob prekomernem uživanju. Delovanje okusov (in kombinacij okusov) v telesu je seveda odvisno tudi od vsakega posameznika, saj ima vsak človek svojo unikatno osnovno konstitucijo (prakriti).
Naš prakriti določa, kateri okusi in v kakšnih kombinacijah so dobri za nas. Ob tem je seveda pomembno tudi, kakšna neravnovesja (vikriti) imamo v telesu in v katerem letnem času smo, pomembna pa sta tudi naša starost in okolje, v katerem živimo. Vsi moramo uživati vse okuse - kaj in kdaj pa se spreminja s časom in okoliščinami.
Ker ajurveda deluje kot celostni sistem razumevanja stvarnosti, lahko tudi v pojmovanju okusov sledimo istim načelom treh doš in petih elementov. Skladno z ajurvedsko tradicijo je tudi šest okusov sestavljenih iz vseh petih elementov, vendar v vsakem od okusov prevladujeta po dva elementa.
Sladek okus je sestavljen in zemlje in vode. Telo hladi in deluje vlažilno ter prizemljuje. V zmernih količinah spodbuja občutke ljubeznivosti in prijateljstva.
Kisel okus je sestavljen in zemlje in ognja. Telo greje in deluje težko ter vlažilno. v zmernih količinah spodbuja jasno in praktično razmišljanje.
Slan okus je sestavljen iz ognja in vode. Telo greje in v prebavi deluje sladko in vlažno ter nas prizemlji.
Oster okus je sestavljen in zraka in ognja. Telo greje in deluje suho in lahko ter nas v zmernih količinah poživi.
Grenek okus je sestavljen in zraka in etra. Telo sprva ohladi in dolgoročno deluje suho ter daje lahkotnost. V majhnih količinah pomaga k jasnemu razmišljanju.
Trpek okus je sestavljen in zraka in zemlje. V telesu sprva deluje lahko in hladno ter suho, dolgoročni vpliv trpkega okusa pa telo greje, prinaša nam jasen in praktičen pristop k življenju.