
Šest okusov ajurvede - 1. del
Ajurveda razlikuje šest okusov, ki energetsko vplivajo na telo, um in duha, njihovo specifično delovanje v naših telesih pa je odvisno tudi od tega, katera (oz. kateri dve) izmed doš prevladuje(ta) v našem telesu. Okusi, ki jih zaužijemo, vplivajo na naše celostno počutje - okus ima v ajurvedi veliko bolj obsežen in globlji pomen, kot ga dojema naše zahodno razumevanje.
Šest okusov ajurvede je določenih kot: sladko, kislo, slano, grenko, ostro, trpko. Večina jedi seveda vsebuje več kot samo enega od okusov; jabolko je hkrati trpko in sladko, pomaranča je kisla in sladka, kurkuma (začimba) pa je trpka, grenka in sladka. Osnovnih šest okusov se med seboj kombinira in tako nastajajo različni novi okusi. Ista rastlina ima lahko drugačen okus glede na okoliščine v katerih je gojena, obrana, predelana, shranjena, ali je sveža oz. koliko je stara.
Pretežno naša hrana vsebuje vsaj dva ali tri okuse hkrati, ajurveda pa predlaga, da z vsakim obrokom v telo vnesemo vseh šest okusov. Na ta način vsakič poskrbimo za uravnoteženost in zadoščenje vseh treh doš, hkrati pa optimiziramo oskrbo telesa z vitamini, minerali in vsemi hranili, ki jih prinaša polnovredna dieta. Po zaužitju obroka, ki je vseboval kombinacijo vseh šestih okusov se počutimo mirni, sproščeni in uravnovešeni.
Seveda je v prehrani potrebno samo malo vsakega od okusov, da se potešimo in spravimo v ravnovesje. Več ni nujno tudi bolje - ravno nasprotno: prekomerno uživanje kateregakoli od okusov ima lahko škodljive ali celo strupene učinke v našem telesu.
Vsak izmed okusov ali pomirja ali draži posamezno došo - zelo posplošeno bi lahko rekli, da delovanje okusov na doše sledi principu »podobne energije ustvarjajo podobne energije.« To najlažje ilustriramo s primerom: če imamo v telesu presežek neke energije, denimo ognjene energije pitta doše, bomo presežek te energije še povečali in došo nadalje razdražili, če bomo v telo vnašali slane, kisle in ostre okuse, ki grejejo in v telesu ustvarjajo toploto. Nasprotno pa bomo z vnosom sladkih, grenkih ali trpkih okusov telo ohladili in s tem pomirili razdraženo pitta došo. S pravilnim prepoznavanjem in uporabo različnih okusov svojemu telesu tako na naraven način povrnemo ravnovesje.
Pri pravilnem kombiniranju okusov, tako da bo hrana, ki jo zaužijemo zares optimalno delovala v našem telesu, moramo biti pozorni na našo osnovno telesno konstitucijo (prakriti), ki je naša unikatna kombinacija elementov oz. doš, in tudi na trenutno neravnovesje v našem telesu (vikriti). Glede na našo osnovno konstitucijo (prevladujočo došo v telesu) spoznamo katere vrste hrane so za nas primerne in katerim se je bolje izogibati. Dokler ne poznamo svojega prakriti, ne moremo točno vedeti, kaj je za nas primerno in kaj škodljivo in možno je celo, da nas katera od naših najljubših jedi spravlja iz ravnovesja.
Vključevanje vseh šestih okusov v vsak obrok je seveda cilj h kateremu stremimo, nikakor pa naj nam to ne bo pravilo. S prakso in tankočutnim poslušanjem lastnega telesa se bomo mimogrede naučili pravilno kombinirati okuse in začeli bomo opažati, kakšen vpliv imajo različni okusi na naše telo. Sčasoma, ko presežemo svoje ukoreninjene prehranjevalne navade in jih dolgoročno spremenimo, se tudi naše telo privadi na nove okuse in s tem dobimo občutek harmonije in uravnovešenosti, ki prežema vse nivoje našega bivanja (telo, um in duh).
Še več o tem, kako šest okusov vpliva na naše telo, lahko preberete v našem naslednjem prispevku.