
Pozdrav soncu (ang.: Sun Salutation, sanskrt: Surya Namaskar) je jogijska vaja, sestavljena iz posebnega zaporedja dvanajstih jogijskih položajev (asan). Položaji, ki tvorijo pozdrav soncu, se pri izvajanju elegnatno povezujejo v nepretrgano, gladko gibanje, v katerem sodeluje celo telo.
Pozdrav soncu lahko izvajamo kot uvod in vajo za ogrevanje pred daljšo vadbo joge, lahko pa zaporedje izvajamo tudi kot samostojno vajo, ki telo napolni z energijo, zbistri um, in nas pozitivno naravna za dan, ki je pred nami. Zakaj za dan, ki je pred nami? Ker kot ime samo pove, je najboljši čas za izvajanje pozdrava soncu zgodnje jutro, ob sončnem vzhodu.
Če dan začnemo s pozdravom soncu, se bo naše telo že navsezgodaj sinhroniziralo z naravnim ritmom, naš um bo usmerjen in osredotočen, naš duh bo poln hvaležnosti. Namesto da dan začnemo z gledanjem v monitor, bomo želi mnogo več koristi, če prvih nekaj minut dneva namenimo jogijski vadbi. Ista vaja ima pozitivne učinke tudi, če jo delamo popoldne ali pa ko se večeri. Popoldne nam bo pozdrav soncu vlil novih moči in energije, zvečer pa se bomo skozi vajo sprostili in umirili.
Vaja pozdrav soncu ima mnogo pozitivnih učinkov na naše telo, saj krepi trebušne mišice, raztegne mišice na nogah in sprosti ramenski obroč. Če pozdrav soncu izvajamo kot del naše vsakodneve rutine, se nam krepi vsesplošno zdravje in imunski sistem. Vajo seveda lahko povsem tehnično prilagodimo lastnim potrebam, mnogo pa je odvisno tudi od hitrosti s katero delamo vajo. Če se skozi zaporedje položajev gibamo hitro, je pozdrav soncu odlična kardio vadba, ki podpira delovanje srca in cirkulacijo ter pomaga pri izgubi teže. Če isto zaporedje asan izvajamo počasi, pa nas bo vadba umirila in prizemljila ter našemu telesu dala večjo prožnost. Ob ravno pravšnji, srednji hitrosti pa bodo od vaje imele največjo korist naše mišice.
Jogijske tehike so pred več kot 5000 leti začeli razvijati indijski modreci, rišiji, ki so verjeli in učili, da je vsak del našega telesa povezan z določenimi energijami in podvržen njihovemu pretoku in delovanju. Solarni pleksus, sedež tretje čakre, je v jogijski tradiciji povezan s soncem (anatomsko gledano solarni pleksus povezujemo oz. enačimo s celiakalnim pletežem, ki je glavni avtonomn pletež in se nahaja za želodcem, v višini prvega ledvenega vretenca) in od energetskega stanja solarnega pleksusa so odvisna nača čustva in mentalno stanje. Redna vadba pozdrava soncu energetsko krepi solarni pleksus, posledica tega pa je izboljšana kreativnost, intuicija, sposobnost odločanja, samozavest in vodstvene sposobnosti.
Seznam koristi, ki jih ustvarja vaja pozdrav soncu, je zelo dolg. Učinki, ki jih ob rednem in pravilnem izvajanju lahko pričakujemo, so:
- naše telo bo zdravo in imunski sistem bo okrepljen;
- izboljšana bo cirkulacija krvi po celem telesu, zaradi česar bo bolj zdrava tud naša koža in celo naši lasje;
- naše srce bo močnejše;
- naš prebavni trakt bo v dobrem stanju in prebava bo potekala nemoteno;
- razgibane in okrepljene bodo naše trebušne mišice, dihalni sistem, limfni sistem, živci v hrbtenici ter notranji organi;
- naše telo bo bolj prožno, kosti, vezi in mišice naših okončin bodo v dobri formi;
- naše telo, duh in um bodo v ravnovesju in harmoniji, kar nas tudi na psihološkem nivoju dela bolj umirjene, hkrati pa zagotavlja boljšo energijo in povečano zavest;
- če nas skrbi prekomerna telesna teža, nam bodo zgibi in predkloni, ki so sestavni del pozdrava soncu, pomagali izgubiti nekaj maščobnih oblog na predelu trebuha; zaradi intenzivnosti, ki jo vaja zagotavlja pa se bo sčasoma okrepilo in preoblikovalo celo telo;
Kot pri vsaki vrsti telovadbe je tudi pri jogi nadvse pomebno, da gibanje izvajamo pravilno, se ne obremenjujemo in ne precenjujemo svojih zmožnosti. Če se z jogo še nismo ukvarjali, je najbolje, da z vajo začnemo pod nadzorom usposobljenega učitelja.
Vsako vadbo joge lahko nadgradimo tako, da po končanih telesnih vajah nadaljujemo z dihalnimi vajami in meditacijo.