
Oster okus
Ta okus bi lahko imenovali tudi pekoč ali rezek. Hrana ostrega okusa uravnava kapha došo, ker spodbuja znojenje in čisti sinuse. Prekomerno uživanje hrane ostrega okusa poruši ravnovesje vata in pitta doše. Oster okus je sestavljen iz elementov ognja in zraka in ustvarja občutek suhe vročine. Prepoznamo ga v pekoči hrani in nekaterih zeliščih in začimbah - izhaja namreč iz aromatičnih eteričnih olj, smol in gorčičnih glikozidov, ki tkiva in živčne končiče v ustih stimulirajo k zaznavanju vročine.
V majhnih količinah je uživanje ostre, pekoče hrane dobro - predvsem za vata došo, saj ostri okusi telo grejejo, zanetijo prebavni ogenj, spodbujajo prebavo in izboljšajo absorpcijo in iz telesa odstranjujejo odvečno vlago. Zaradi slednjega ostri okusi tudi blažijo simptome prehladov in bronhitisa. S tem se uravnava kapha doša, ki kadar je razdražena, povzroča prekomerno izločanje sluzi v telesu. Pekoči ali ostri okusi telo segrejejo in posušijo ter pomagajo izločiti sluz iz telesa - s tem pa se izločijo tudi toksini, očistijo se sinusi in razgradijo strdki ter odvečne maščobe.
Kadar se počutimo lenobno, nam bo kanček pekoče hrane spodbudil metabolizem in nas poživil, ker pospešuje cirkulacijo. V prekomernih količinah pa uživanje ostrih okusov vodi k pretirani jezi in celo k agresivnosti, v telesu pa povzroči žejo, izsušenost, omotičnost in pekoče občutke, ker dolgotrajno pretirano uživanje draži vata došo.
Med hrano ostrega okusa sodijo: kajenski poper, klinčki, črn poper, ingver, čiliji, gorčica, čebula, česen. Ingver in kuhan česen sta med ostrimi okusi izjema, saj ne dražita vata doše, temveč pomagata pri prebavi in delujeta proti napenjanju. Začimbe, ki delujejo toplo vendar hkrati ne dražijo pitta doše so klinčki, koriander, kumina in janež.