Motnje v delovanju ščitnice in ajurvedski pogled nanje :: Swasthya
0 Prijava

Motnje v delovanju ščitnice in ajurvedski pogled nanje

Motnje v delovanju ščitnice

Z motnjami v delovanju ščitnice se spopada mnogo ljudi, vendar se težave s ščitnico pogosteje pojavljajo pri ženskah kot pri moških. Motnje v delovanju ščitnice so večinoma posledica dveh avtoimunih bolezni, do katerih pride, ker se v telesu pojavijo pozitivna protitelesa proti ščitničnim hormonom. Pri obeh boleznih imunski sistem začne napadati celice žleze ščitnice, ki se zato vnamejo, posledica pa je čezmerno ali premajhno izločanje ščitničnih hormonov.

Nepravilno delovanje ščitnice povzroči spremembe v presnovi, saj hormoni ščitnice uravnavajo in kontrolirajo mnoge metabolične procese v telesu.

Če ščitnica tvori preveč hormonov, to motnjo imenujemo hipertiroidizem, ki je lahko posledica Basedowe ali Gravove bolezni, vzrok za nastanek hipertiroidizma pa je lahko tudi vnetje ščitnice ali pa žlezni tumor. Pri hipertiroidizmu se vsi presnovni procesi v telesu pospešijo.

V primeru, da ščitnica tvori premalo hormonov, pride do bolezenskega stanja, imenovanega hipotiroidizem. Hipotiroidizem lahko nastane kot posledica avtoimune Hashimotove bolezni, pri kateri se ščitnica poveča. Do tega bolezenskega stanja pride zaradi postopnega propada žleze ščitnice v obdobju več let. Hipotiroidizem je lahko tudi posledica zdravljenja hipertiroidizma - še posebej, če je terapija za hipertiroidizem vključevala zdravljenje z radioaktivnim jodom ali operativni poseg (odstranitev žleze). Pri hipotiroidizmu se presnovni procesi v telesu upočanijo.

 

Konvencionalno diagnosticiranje in zdravljenje

Vzroki za nastanek hiper- in hipotiroidizma ležijo v nepravilnem delovanju imunskega sistema, najverjetneje zaradi genetskih ali dednih dejavnikov, ni pa povsem jasno, kaj je osnovni razlog za nepravilno delovanje imunskega sistema. Diagnostika temelji na opisu bolnikovih težav in kliničnem pregledu z otipanjem ščitnice. Dodatne raziskave vključujejo laboratorijsko določanje nivoja ščitnice stimulirajočega hormona (TSH) in ravni ščitničnih hormonov v krvi. Sledi lahko pregled pri specialistu tirologu, ki naredi preiskavo ščitnice z ultrazvokom ali scintigrafijo ščitnice, ki pokaže nepravilnosti v sestavi tkiva žleze ščitnice.

Hipertiroidizem (povečano delovanje ščitnice) se zdravi z radioaktivnim jodom in protiščitničnimi zdravili, lahko pa terapija obsega tudi operativni poseg, pri katerem se odstrani del ščitnice ali celotna žleza. 

Hipotiroidizem (zmanjšano delovanje ščitnice) se zdravi s terapijo z nadomestnimi sintetičnimi hormoni, zdravljenje pa je postopno, začetni odmerki so majhni, saj bi preveliki odmerki zdravil lahko imeli nezaželene škodljive stranske učinke. Pravilen odmerek zdravila je dosežen, ko se v telesu vzpostavi primerna raven TSH - nivo tega hormona se konstantno preverja. V primeru hipotiroidizma je treba s terapijo nadaljevati celo življenje.

Podpora ščitnici

Zdravje ščitnice

Ajurvedski pristop k diagnosticiranju in zdravljenju

Enako kot konvencionalna medicina tudi ajurveda upošteva genetske faktorje pri nastanku bolezni, vendar zaradi svojih specifičnih pristopov in metod kaže globlje razumevanje dejanskih vzrokov za nepravilno delovanje imunskega sistema in ponuja bolj podroben opis razvoja bolezenskega stanja.

Ajurveda glavne vzroke za nastanek bolezni ščitnice vidi v neprimernem življenjskem slogu in nezdravi prehrani. Združeno ti dejavniki vplivajo na prebavni ogenj (agni) in porušijo ravnovesje v metabolizmu, posledica česar pa so neravnovesja med došami v telesu. Pomembna dejavnika, ki na telo delujeta negativno, sta tudi prevelika delovna obremenitev in stres, saj rušita ravnovesje prebavnega ognja, slabita doše in izčrpavata imunski sistem (ojas).

Vzroke za nastanek bolezni ajurveda najpogosteje išče v metabolizmu, saj pojmuje, da se večina zdravstvenih težav začne zaradi neuravnovešenega prebavnega ognja in posledičnega nastanka in zastajanja strupov v telesu. Toksini ali strupi, ki se nabirajo v telesu, so neprebavljeni ostanki hrane (ama) in se iz prebavnega sistema premaknejo v kri. Toksini v krvi in neuravnovešene doše nato še naprej motijo delovanje metabolizma na ravni celic in tkiv ter onemogočajo izgradnjo zdravih tkiv.

Motnje v procesu presnove se začnejo na nivoju plazme in se nadaljujejo skozi vse nivoje tkiv. Ajurveda pojmuje, da zdrava presnova poteka v obveznem zaporedju skozi sedem tkiv: plazma, kri, mišično tkivo, maščobno tkivo, kostno tkivo, mozeg in živčno tkivo, reproduktivna tkiva in hormoni.

Ko pride do motenj v delovanju presnove, se to zaporedje lahko poruši in tako je onemogočena tvorba zdravih in močnih tkiv, v končni fazi pa je prizadeta esenca, ojas. Ko je prizadet ojas, imunski sistem ne deluje več pravilno in začne napadati ščitnico, zaradi česar se razvije avtoimuna bolezen. Katera od avtoimunih bolezni ščitnice se razvije pri posamezniku, je odvisno od specifičnega neravnovesja v došah.

Bolezenska stanja, ki zadevajo ščitnico so težko obvladljiva, ker gre za dolgotrajna obolenja, ki prizadenejo tkiva in organe na zelo globokem nivoju. Pot k povrnitvi zdravja in nadzoru bolezni potrebuje celosten pristop k zdravljenju.

Ajurveda vedno zdravi posameznika - ne obravnava bolezenskih simptomov, temveč obravnava človeka s specifičnim bolezenskim stanjem. Prav zaradi tega sta tudi ajurvedska terapija in potek zdravljenja pri posameznikih različna - odvisna sta od individualne specifične situacije in stanja posameznika.

Ajurvedski zdravnik bo obolelemu človeku predlagal primeren življenjski stil, v prvi vrsti so to priporočila glede diete in primernih telesnih aktivnosti. Pomembno je vedeti, kateri hrani se je potrebno izogibati in tudi katere so neprimerne oblike fizične aktivnosti, ki v primeru bolezni še nadalje izčrpavajo ojas. Ajurvedski zdravnik v prehrani predlaga pristop, ki krepi glavni metabolni ogenj in tudi metabolizem v tkivih.

Poleg vzpostavljanja zdravega agnija je nujno popraviti tudi neravnovesja v došah. Čeprav ajurveda k zdravljenju pristopa individualno, lahko izluščimo nekaj splošnih priporočil glede prehrane, ki pomaga uravnovesiti doše. Priporočljivo je, da iz prehrane izločimo pšenico in predelan sladkor ter fermentirane izdelke (npr. alkohol, jogurt, kvas) in kislo sadje ter paradižnike. Bolj podrobna priporočila glede diete pa so seveda odvisna od posameznikovega specifičnega neravnovesja v došah. K priporočilom o zdravi prehrani bo ajurvedski zdravnik dodal tudi informacijo o primernih ajurvedskih zeliščnih pripravkih, ki pomagajo pri vzdrževanju in podpori zdravega metabolizma in pospešujejo izločanje strupov iz telesa.

Poleg pazljivosti pri prehrani ajurveda svetuje tudi nežno in nezahtevno telovadbo, ki je zelo pomembna pri tovrstnih obolenjih. Sprehod, ali pa vadbe, kot sta Qi Gong ali Tai Chi, so neprecenljivi pri procesu zdravljenja, ključna pa je tudi redna meditacija ali vaje iz čuječnosti, ki pomagajo nadzirati stres in zmanjšujejo njegov vpliv na delovanje (oz. v tem primeru nedelovanje) imunskega sistema. V veliko pomoč pri zdravljenju teh bolezni so tudi ajurvedske fizične terapije - masaže.

Pomembno je vedeti, da se ajurvedski pristop k zdravljenju bolezni ščitnice lahko uporablja hkrati s pristopi konvencionalne medicine, saj je delovanje komplementarno: en pristop pomaga pri nadzorovanju simptomov, drugi pa v telesu povzroča spremembe pri samem izvoru bolezni: krepi prebavo, odstranjuje toksine, pomirja razdražene doše in hrani ojas.

Imate vprašanje v zvezi z delovanjem ali motnjami ščitnice?

Naša ajurvedska zdravnica, dr. Lakshmi vam z veseljem odgovori na vsa vprašanja v zvezi s pravilnim delovanjem ščitnice in s prepoznavanjem motenj v delovanju ščitnice.

Svoja vprašanja nam lahko pošljete na email: info@hc-swasthya.com

Če sumite, da imate motnjo v delovanju ščitnice, čimprej kontaktirajte svojega osebnega zdravnika in se napotite na pregled k specialistu. Zgodnje odkrivanje motenj v delovanju ščitnice je pomembno za ohanjanje vašega celostnega zdravja. 

Deli na družbenih omrežjih

© 2015, Swasthya d.o.o., vse pravice pridržane. Powered by Shopamine.

Nastavitve piškotkov Moji podatki

Ta spletna stran za svoje pravilno delovanje uporablja piškotke. Ti piškotki ne shranjujejo osebnih podatkov.Z nadaljnjo uporabo te spletne strani se strinjate z našo politiko piškotkov.

Več informacij
Politika piškotkov za spletno mesto Swasthya

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, ki jih strežnik pošlje uporabnikovemu brskalniku med pregledovanjem spletne strani. Prejeti piškotek se nato namesti na napravo (računalnik, tablica, pametni telefon), s katero brskamo po spletni strani.

Spletne strani uporabljajo različne tipe piškotkov.

  1. Spletna stran uporablja piškotke, ki so nujni za osnovno delovanje strani in med drugim omogoča uporabniku dodajanje izdelka v košarico, prehod na zaključek nakupa itd.
  2. Spletna stran uporablja piškotke za zbiranje informacij o uporabi strani. Ti piškotki za sledenje omogočajo analizo obiskov in pregledane vsebine. Ti piškotki so anonimni in ne omogočajo sledenja specifično identificiranih uporabnikov.
  3. Spletna stran uporablja piškotke, ki omogočajo anaonimno sledenje informacij. Ti piškotki za oglaševanje so v uporabi za prilagoditev našega oglaševanja vašim potrebam.

Z nadaljnjo uporabo te spletne strani se strinjate z našo politiko piškotkov. Nastavitve piškotkov lahko kadarkoli spremenite s klikom na povezavo v nogi te strani.

Vaše nastavitve

Ti piškotki so vedna omogočeni in so nujni za osnovno delovanje spletne strani. Torej piškotki, ki si vas zapominjo, da boste lahko nemoteno brskali po spletnih straneh. V to skupino sodijo piškotki, ki so uporabljeni za to, da si spletno mesto zapomni vaš vnos v spletne obrazce, nakupovalno košarico ipd. Obvezni so, saj, med drugim, zagotavljajo varnost in tako preprečujejo zlorabe sistemov.

Ti analitični piškotki nam omogočajo, da z uporabo anonimnega sledenja izboljšamo funkcionalnost strani. Prav tako nam omogočajo, da lažje identificiramo produkte, ki bi bili za vas zanimivi. V nekaterih primerih je prednost teh piškotkov izboljšanje hitrosti za obdelovanje vaših zahtev, zaznavanje in shranjevanje vaših nastavitev ter pomoč pri povezavi s socialnimi omrežji.Če teh piškotkov ne izberete, so rezultat lahko slabša priporočila in počasnejše delovanje spletnega mesta. Prav tako bo otežena povezava s socialnimi omrežji, kot so Facebook, Twitter, Google+ ipd.

Ti piškotki zbirajo informacije, s katerimi prilagodimo oglaševanje vašemu okusu, preferencam in željam. Te podatke uporablja tako naša spletna stran kot tudi partnerske in druge spletne strani. Zbrani podatki so anonimni in ne vsebujejo nobenih osebnih podatkov, ki ste jih morda delili z nami. Če teh piškotkov ne boste izbrali, bodo morda oglasi, ki jim boste izpostavljeni, manj primerni za vas.