
Kisel okus
Hrana kislega okusa uravnava (znižuje) vata došo, ker spodbuja apetit in lajša prebavo. Prekomerno uživanje kisle hrane poruši ravnovesje kapha in pitta doše. Kisle okuse povzročajo različne kisline: citronska, mlečna, jabolčna, oksalna in askorbinska. Značilnost kislega okusa je, da takoj spodbudi izločanje sline in tako navlaži ustno votlino.
Kislo hrano moramo uživati zmerno in v majhnih količnah. Če imamo v telesu presežek pitta ali kapha energije, se moramo kisli hrani izogibati. Kisla hrana spodbuja prebavo in apetit, poveča izločanje prebavnih encimov in greje telo. Na splošno kisel okus spodbuja metabolizem in podpira zdravo delovanje jeter. Pomirja tudi prekomerno napenjanje in deluje kot antispazmodik, vendar prekomerno uživanje kisle hrane povzroča razdražljivost, omotičnost in zmanjšano vitalnost. Na psihološki ravni kisel okus prebudi um in pomaga zbrati razdrobljeno energijo. Ker veliko kislega sadja vsebuje vitamin C, deluje kot antioksidant in tonik ter pomlajuje.
V prevelikih količinah kisla hrana škodljivo vpliva na sluznice, oči, ušesa in zobno sklenino. Povzroči lahko zakisanost telesa in prekomerno žejo, saj izsušuje sluznice in krči tkiva. Posledica tega so lahko tudi spremembe na koži: srbečica, dermatitis, ekcem in akne.
Med kislo hrano sodijo: vloženine, kis, jogurt (ta je krati tudi sladek), sir, paradižnik, alkohol, solatni prelivi, citrusi, jagodičevje, grozdje, slive, drugo kislo sadje.